Burak Uyan Spring 2013 Collection

032fullscreen
Purple, fuchsia and pink suede geometric sandal
044fullscreen
White leather perforated peep-toe sandal with tassels
013fullscreen-2
Orange leather and elaphe sandal

Burak represents the new heel designers that we have seen in the past couple of years whose focus is entirely on the luxury market. Uyan who started with Aperlai a couple of years ago left the label to start his own company. Geometric heels combined with exotic materials have been his stock in trade with very favorable results.

Mr. Uyan creates feminine silhouettes that were designed for the red carpet and he keeps the celebration going by using attention grabbing colors. My favorite heel is the first one due to color selection and unique geometrical shape.

Burak, son birkaç yıl tamamen lüks piyasada olan odak olduğunu gördüğümüz yeni topuk tasarımcılar temsil eder. Aperlai ile birkaç yıl önce başlayan terasıyla, kendi şirketi başlatmak için etiket yaptı. Geometrik topuklar, egzotik malzemelerle birlikte onun stok ticaret çok olumlu sonuçlar olmuştur.

Sayın Uyan, kırmızı halı için tasarlanmış olan kadınsı siluetleri oluşturur ve o dikkat çekici renkler kullanarak giden kutlama tutar. Benim en sevdiğim topuk benzersiz bir geometrik şekil ve renk seçimi nedeniyle ilk biridir.

Share your thoughts........